Förtroendevalda i Sotenäs kommun.

Kommunfullmäktige

Mandatperiod: 2022-10-15 - 2026-10-14

Uppdrag (53 st)

Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Ordningsnummer
Ulvemark Jan Socialdemokraterna Ordförande 1
Mancini Therese Socialdemokraterna Ledamot 2
Erlandsson Annica Socialdemokraterna Ledamot 3
Larsson Jan-Olof Socialdemokraterna Ledamot 4
Lundström Gustafsson Sanna Socialdemokraterna Ledamot 5
Alas Gerardo Socialdemokraterna Ledamot 6
Svensson Ann-Sofie Socialdemokraterna Ledamot 7
Larsson Mattias Socialdemokraterna Ledamot 8
Ryberg Ewa Vänsterpartiet Ledamot 9
Johansson Yngve Miljöpartiet de gröna Ledamot 10
Abrahamsson Mats Moderata samlingspartiet Ledamot 11
Loy Jeannette Moderata samlingspartiet Ledamot 12
Mattsson Roland Moderata samlingspartiet Ledamot 13
Stranne Heléne Moderata samlingspartiet Ledamot 14
Bengtson Nils Olof Moderata samlingspartiet 1:e vice ordförande 15
Christiansson Dan Moderata samlingspartiet Ledamot 16
Mattsson Klaes Moderata samlingspartiet Ledamot 17
Kinnmalm Lars Moderata samlingspartiet Ledamot 18
Lindgren Britt Centerpartiet Ledamot 19
Börjesson Olof Centerpartiet Ledamot 20
Sternemar Mikael Liberalerna Ledamot 21
Sandberg Michael Liberalerna Ledamot 22
Yngve Robert Kristdemokraterna Ledamot 23
Andersson Sebastian Sverigedemokraterna Ledamot 24
Simonsson Cecilia Sverigedemokraterna Ledamot 25
Johansson Torbjörn Sverigedemokraterna Ledamot 26
Andersson Mikael Demokratiresan Ledamot 27
Frödén Dan Demokratiresan Ledamot 28
Haglund Joakim Demokratiresan Ledamot 29
Jansson Camilla Demokratiresan 2:e vice ordförande 30
Hahne Göran Demokratiresan Ledamot 31
Johansson Lotta Socialdemokraterna Ersättare 32
Sörensson Bengt Socialdemokraterna Ersättare 33
Nilsson Kerstin Socialdemokraterna Ersättare 34
Lundqvist Tobias Socialdemokraterna Ersättare 35
Johansson Magnus Vänsterpartiet Ersättare 36
Hellenäs Pilhem Linnea Vänsterpartiet Ersättare 37
Linke Lena Miljöpartiet de gröna Ersättare 38
Ehn Tina Miljöpartiet de gröna Ersättare 39
Abrahamsson Eva Moderata samlingspartiet Ersättare 40
Strindeborn Thomas Moderata samlingspartiet Ersättare 41
Åkesson Kajsa Moderata samlingspartiet Ersättare 42
Samuelsson Karin Moderata samlingspartiet Ersättare 43
Eriksson Pär Centerpartiet Ersättare 44
Selstam Gunnar Centerpartiet Ersättare 45
Eklund Martin Liberalerna Ersättare 46
Pehrsson Simonsson Lill Kristdemokraterna Ersättare 48
Eckert Inger Kristdemokraterna Ersättare 49
Münchow Kurt Sverigedemokraterna Ersättare 50
Kristoffersson Håkan Sverigedemokraterna Ersättare 51
Elisson Anders Demokratiresan Ersättare 52
Ahlberg Lars Demokratiresan Ersättare 53
Elisson Ann Demokratiresan Ersättare 54